Претражи овај блог

понедељак, 6. јун 2016.

Tako lako!: Napravite 100 posto prirodno ulje za sunčanje





Tako lako!: Napravite 100 posto prirodno ulje za sunčanje


Sve što namažemo na kožu dospijeva nam u krvotok. Znajući to poželimo koristiti što prirodniju kozmetiku pa i onda kada je riječ o sredstvima za sunčanje. Zato vam donosimo najjednostavniji recept za ulje za sunčanje kojeg možete napraviti sami, a koji u sebi sljubljuje tri dragocjena sastojka za kožu – orahe, mrkvu i maslinovo ulje
Ovo ‘uradi sam’ ulje za sunčanje zapravo je macerat, pripravak koji se dobiva potapanjem ljekovitih biljaka u ulje. S obzirom da je njegov zaštitni faktor oko pet preporuča ga se koristiti kad je koža već potamnjela, odnosno kada je sunce slabije. Koža namazana ovim maceratom koji se radi od zelenih oraha, mrkve i maslinova ulja bit će mekana, podatna, nahranjena i zaštićena.
“S obzirom da macerat treba odstajati mjesec dana preporučamo da ga napravite čim prije kako bi bio spreman kad krenete na more”
Mrkva je puna beta-karotena, jakog antioksidanta koji štiti kožu od UV-zraka. Istraživanja su pokazala da je prirodni beta-karoten puno bolji i zdraviji od sintetskog koji se koristi u mnogim kremama za sunčanje.
Orasi su krcati vitaminom E, također jakim antioksidantom neophodnog za zdravu i lijepu kožu te sadrže izrazito zdrave masnoće zbog čega djeluju i antikancerogeno.
Maslinovo ulje zahvaljujući visokom postotku nezasićenih masnih kiselina i vitamina A i E pomaže u zaštiti od sunca te vrlo blagotvorno djeluje na osjetljivu kožu.
S obzirom da macerat treba odstajati mjesec dana preporučamo da ga napravite čim prije kako bi bio spreman kad krenete na more.
Sastojci:
– 6,7 zelenih oraha
– jedna veća svježa mrkva ili dvije manje
– maslinovo ulje
Postupak:
1. Orahe raščetvorite i stavite u staklenku.
2. Naribajte mrkvu te zalijte sve maslinovim uljem.
3. Staklenku ostavite da odstoji na suncu oko mjesec dana te je povremeno protresite.
4. Kada prođe mjesec dana macerat procijedite i dobiveno ulje spremite u bočicu.
Savjet: Koristiti možete i orahe koji su već malo sazrjeli, odnosno otvrdnulo tako da ih jednostavno usitnite čekićem. Čuvate li ulje na hladnom i tamnom mjestu moći ćete ga koristiti i sljedeće godine.
http://ljekoviti-recepti.com/

Uz ovaj jeftini recept komarci će bježati od vas!





Uz ovaj jeftini recept komarci će bježati od vas!




Trenutno vlada sezona komaraca i istina je da zbilja znaju biti nepodnošljivi te nema pravila u koje doba dana će se namjeriti na vas.
Njihovi ugrizi znaju bit zbilja iritantni i postoji niz djelotvornih prirodnih "ublaživača" svrbeža, no zašto uopće dozvoliti da vas ubodu.
Danas ću s vama podijeliti recept koji zbilja učinkovito odbija komarca. Uz ovu mješavinu, moći ćete bez problema neometano raditi u vrtu, šetati u prirodi, spavati ...
Sastojci ovog repelenta su dostupni u svakom kućanstvu jer se koriste svakodnevno.

Recept za repelent protiv komaraca









  • Biljno ulje po izboru (maslinovo, bademovo, suncokretovo ...)
  • Šampon po izboru (neki blagi, možda dječji)
  • prirodni ocat
  • opcija: par kapi eteričnog ulja citronele, limuna ili metvice ...

priprema:

Pomiješajte sve sastojke u jednakim omjerima. Dobiti ćete nešto slično bijeloj emulziji. Malo ostavi trag no brzo se upije, poput losiona je i kožu ostavlja vlažnom.
Namažite ovim repelent svih gole dijelove tijela i uvjerite se u učinkovitost ovog recepta.
Kad se vratite kući, ako ćete se tuširati, već ćete biti i lagano nasapunanim 🙂
Prednost ovoga recepta je što je potpuno neškodljiv iu startu je jeftiniji od većine drugih prirodnih recepata za odbijanje komaraca.
Komarci totalno mrze ovaj miris i teksturu, a to je upravo ono što želite!
Iako je jednostavnije koristiti kupovna sredstva protiv insekata, ako se informirate malo više o njihovom sastavu, razmislit ćete o njihovom korištenju.
Naime većina njih sadržava otrov DEET. DEET je jeftina kemikalija koja se naizgled može neograničeno koristiti na koži bez reakcije, a sporo isparavanje omogućuje joj djelovanje i do 8 sati. Problem je što insekti postaju sve otporniji na DEET, a njegova štetnost po okoliš, ljude i životinje također nije zanemariva stavka.
Iako se tvrdi da je DEET (dietil-meta-toluamid) bezopasan, neki izvori govore sasvim suprotno.
1980-ih studija u nacionalnom parku Everglades istraživala je učinke DEET-a i ustanovila da je četvrtina ispitanika imala nuspojave za koje je okrivila DEET. Iskusili su osip, iritacija, tupost i pečenje u usnama, mučninu, glavobolju, vrtoglavicu i otežanu koncentraciju.
Farmakolog sa Sveučilišta Duke radio je studije na životinjama i ustanovio da dugoročno izlaganje DEET-u uzrokuje promjene u ponašanju i zaključio da bi se ljudi trebali kloniti proizvoda koji ga sadrže. Pokazalo se kako redovito korištenje kemijskih sredstava za odbijanje insekata poput DEET može oštetiti moždane stanice i interakcije s lijekovima. Farmakolog koji je provodio ovu studiju je primijetio smrt moždanih stanica te promjene ponašanja kod životinja izloženih DEET-u nakon njegovog učestalog i dugog korištenja.
Da stvari budu gore smatra se da DEET u kombinaciji s etil ili izopropil alkoholom postaje toksičniji, a oni se zajedno nalaze u sastavu većine repelenata.
Posebno je toksičan za trudnice, te za oboljele od hepatitisa C. Jetra oboljelih od hepatitisa B mora više raditi kako bi neutralizirala toksine u krvi zbog toga što se mora boriti s virusom i funkcionirati usprkos upali i ožiljcima na njoj. Zbog toga, kemikalije koje se udahnu, apsorbiraju ili konzumiraju predstavljaju dodatni napor za jetru kod osobe koja ima hepatitis C.
Zato, razmislite još jednom o načinu na koji se branite od komaraca.
Izvor: Atma 

BEĆAR KOCKE: Četiri oblatne i tri kreme, rezultat je zaista fantastičan





BEĆAR KOCKE: Četiri oblatne i tri kreme, rezultat je zaista fantastičan






Evo još jednog recepta s oblatnama! Ovaj kolač ne samo da je ukusan, nego prekrasno izgleda, tako da ga možete poslužiti iu najsvečanijim prilikama. A budući da se lako i brzo može napraviti ...

Sastojci:

  • 250 g smokava,
  • 100 g grožđica,
  • 550 g šećera u prahu,
  • 2 žlice džema,
  • 1 naranča (sok i naribana kora),
  • 250 g oraha,
  • 1,2 dl mlijeka,
  • 1 žlica ruma,
  • 4 žumanjka,
  • sok od 1/2 limuna,
  • 150 g margarina,
  • oblatne




priprema:

Bećar kocke se slažu od četiri oblatne i tri kreme. Najjedostavnije je raditi rako da najprije pripremite jednu kremu, i to tako da samlji smokve i grožđice, dodate sok i koru naranče, džem i 150 g šećera u prahu i sve izmiskate, pa njome premažemo jedan list oblatine. Zatim kremu prekrijete drugom oblatinom i pravite drugu kremu. Nju napravite tako da 250 g mljevenih oraha i 250 g šećera u prahu prelijete sa 1,2 dl kipućeg mlijeka i rumom. Ohladiti, pa premazati drugu oblatnu i prekriti trećim listom oblatne. Zatim treba umutiti 4 žumanjka sa 150 g šećera u prahu, kuhati na pari, ohladiti pa dodati umućen margarin i sok od limuna. Ovom kremom premažite treću oblatinu. Preko kreme stavite četvrtu oblatnu, i to tako da glatka strana bude prema gore. Izvor: Doznajemo.com








x

NAJBRŽI RECEPT ZA OBLATNE: Izdvojite 10 minuta i uživajte u ukusnom kolaču





NAJBRŽI RECEPT ZA OBLATNE: Izdvojite 10 minuta i uživajte u ukusnom kolaču



Ovo je najbrži recept za oblatne koji postoji. Trebate izdvojiti samo 10 minuta svoga vremena, malo se potruditi i onda uživajte uz ovu poslasticu za koju su izrečene i napisane hrpe komplimenata.

Sastojci:

  •  1/2 l mlijeka,
  •  1/2 kg šećera,
  •  4 žlice brašna,
  •  1 jaje,
  •  100 g čokolade za kuhanje,
  •  1 margarin (250 g)





priprema:

Pomiješati navedene sastojke i zajedno kuhati 7 minuta, a zatim složiti kolač, raspoređujući ravnomjerno nadjev preko oblatni. Doduše, od početka do kraja pripreme proći će više od 10 minuta zato što je fil, prije nego što ponete slagati kolač, potrebno ohladiti, ali na izradu kolača nećete potrošiti više od 10 minuta. Neki koji su isprobali ovaj recept više puta upustili su se iu određene modifikacije pa kaži da je ukusnije ako se umjesto brašna upotrijebi 300 g mljevenog plazma ili pettit beure keksa. Također, dobro je šećer upržiti toliko da se otopi i tek malo porumeni. Izvor: Doznajemo.com















x

Spremanje zimnice: Ovo su savjeti starih znalaca, mogu biti vrlo korisni





Spremanje zimnice: Ovo su savjeti starih znalaca, mogu biti vrlo korisni





Priprema marmelada, pekmeza, džemova ..., općenito spremanje manje ili više obrađenog voća i povrća u staklenke jedan je od načina pripreme zimnice. Stari znalci, koji imaju puno iskustva u ovom poslu, savjetuju uporabu najkvalitetnijeg voća i povrća, a za kuhanje preporučuju emajlirano, vatrostalno i aluminijsko posuđe. 




Što se tiče posuda u koje će se zimnica pohraniti, najbolje bi bilo da su one neoštećene i čiste, zbog čega su najbolje nove staklenke s metalnim poklopcima. Staklenke i poklopce potrebno je dobro oprati i sterilizirati u kipućoj vodi (držati ih 10-ak minuta) i ocijediti prije punjenja. Neki staklenke steriliziraju tako da ih nakon pranja drže otvorene oko 5 minuta u zagrijanoj pećnici na 200 stupnjeva ili desetak minuta na 150 stupnjeva. Prije punjenja poklopac i vrh staklenke mogu se prebrisati alkoholom, a neki u staklenku uliju i malo rakije, zatvore je i dobro protresu, što osim ubijanja bakterija služi i kao dodatan okus, primjerice, marmeladi. Također, kada je riječ o vrućem sadržaju (marmelade, džemovi, sokovi ...), dobro je napunjenu i metalnim čepom zatvorenu staklenku okrenuti naopačke, postaviti je na čep i tako ostaviti neko vrijeme. Izvor: Dobarsavjet.info








x

TORTA OD JABUKA: Fini voćni desert, raskošne forme i vrhunskog okusa




TORTA OD JABUKA: Fini voćni desert, raskošne forme i 

vrhunskog okusa 


Ova torta od jabuka nije jedna od onih koje se prave u dva-tri požeže. Malo je zahtjevnija, ali rezultat je zaista vrhunski - fini voćni desert, raskošne forme i fantastičnog okusa.

Sastojci:


Za koru:
  •  100 g brašna,
  •  5 jaja,
  •  50 g mljevenih i 50 g sjeckanih oraha,
  •  120 g šećera,
  •  20 ml vode,
  •  pola žličice cimeta,
  •  20 g maslaca,
  •  prstohvat soli

Za fil:
  •  4 crvene jabuke (oko 750 g),
  •  200 ml bijelog vina,
  •  sok od limuna,
  •  70 g šećera,
  •  6 listova želatine,
  •  pola štapića vanilije

Za završni sloj i ukrašavanje:
  •  400 ml slatkog vrhnja,
  •  30 g šećera u prahu,
  •  50 g sjeckanih oraha




priprema:

  1. Brašno prosijte i pomiješajte s mljevenim orasima.
  2. Žumanca pjenasto umutite sa 20 g šećera, sjeckanim orasima, vodom i cimetom.
  3. Umutite čvrst snijeg od bjelanaca sa prstohvatom soli i pomiješajte sa smjesom od žumanjaka, postupno dodajte brašno i rastopljen maslac.
  4. Okrugli kalup za tortu obložite papirom za pečenje, ulijte smjesu za biskvit i pecite u pećnici zagrijanoj na 190 ° C oko 30 minuta.
  5. Kolač ohladite i vodoravno prerežite na tri dijela, tj. na tri kore.
  6. Jednu jabuku operite, izvadite sjemenke i izrežite na 12 kriški.
  7. U šerpici zagrijte sok od limuna, šećer i bilo vino, dodajte kriške jabuka, kuhajte 2-3 minute, izvadite ih i dobro ocijedite.
  8. Ostale jabuke ogulite, izvadite sjemenke, izrežite na kockice i kuhajte sa bijelim vinom i sjemenkama vanilije dok ne omekšaju. Nakon toga ih ispasirajte i dok su još tople dodajte želatinu otopljen u hladnoj vodi.
  9. Fil ohladite i ostavite trećinu sa strane.
  10. Na tacnu za posluženje stavite donju koru, namažite polovicu fila, poklopite drugom korom, rasporedite ostatak fila, stavite treću koru i ohladite u hladnjaku oko 30 minuta.
  11. Slatko vrgnja umutite sa šećerom u prahu, tako da dobijete čvrst šlag.
  12. Cijelu tortu premažite šlagom, s tim da malo manje od jedne trećine ostavite za ukrašavanje.
  13. Bočnu stranu ukrasite sjeckanim orasima. Preko šlaga nanesite trećinu fila koju ste ostavili sa strane, preko njega rasporedite grudice šlaga, au svaku od njih po jednu krišku jabuke.
  14. mojakuhinja.net